პროექტი – „საქართველოს მეფეები"
UG სკოლის მესამე კლასის მოსწავლეებმა მონაწილეობა მიიღეს საგანმანათლებლო და შემოქმედებით პროექტში – „საქართველოს მეფეები“ , რომელიც ეძღვნებოდა ჩვენი ქვეყნის დიდებულ მონარქებს.
პროექტის მიზანი იყო, რომ მოსწავლეებს უკეთ გაეცნოთ საქართველოს გამორჩეული მეფეები, მათი ისტორიული ღვაწლი  და იმდროინდელი ყოფა-ცხოვრება .
ღონისძიება იყო ერთდროულად შემეცნებითი და მხიარული – სავსე აქტივობებით , რაც ბავშვებისთვის დაუვიწყარ გამოცდილებად იქცა .
პროექტის განსაკუთრებული მახასიათებელი იყო მშობლების ჩართულობა – მათი მონაწილეობა კიდევ უფრო გაალამაზა და გაამდიდრა ჩვენი დღე.

project titled "Kings of Georgia"
Third-grade students at UG School participated in an educational and creative project titled "Kings of Georgia" , dedicated to the great monarchs of our nation's history.
The aim of the project was to help students gain a deeper understanding of Georgia's most distinguished kings, their remarkable contributions , and the way of life during their reign .
The event was both informative and enjoyable, filled with engaging activities  that provided students with a memorable and enriching experience .
A highlight of the project was the active involvement of parents – their participation  added color and depth to the day, making it even more special.
We extend our sincere thanks to all parents for their continuous support and enthusiastic engagement!